Tagi

Tagi to funkcjonalności Trustisto, która pomoże Ci jeszcze lepiej zarządzać bazą Twoich klientów oraz targetować komunikację marketingową. Pozwól, że wyjaśnimy Ci czym są tagi i w jaki sposób z nich korzystać


Tagi to znaczniki, które możesz przypisywać swoim klientom. Dzięki nim, zarządzanie bazą kontaktów będzie łatwiejsze, a targetowanie komunikacji marketingowej skuteczniejsze. Sam decydujesz, jakie tagi nadasz swoim użytkownikom. Mogę one opierać się na danych demograficznych, np. płci czy miejscu zamieszkania, ale także na zachowaniu klientów, jak choćby klient powracający, zaangażowany klient.

Możesz nadawać klientom tagi na dwa sposoby:

  • Ręcznie
  • Automatycznie

Pierwszy sposób, czyli ręczne nadawanie tagów, opisaliśmy tutaj. Jeśli jednak chcesz, by Trustisto automatycznie przypisywało klientom tagi w oparciu o ich zachowanie, czytaj dalej...

Czy wiesz, czym są zdarzenia?

Działanie automatycznego przypisywania tagów opiera się na zdarzeniach w Twoim sklepie. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zajrzyj tutaj.

Automatyczne przypisywanie tagów klientom opiera się na zasadzie, że jeśli na stronie sklepu klient wywoła określone, wybrane zdarzenie, wówczas zostanie mu przypisany właściwy tag. Pozwól, że wyjaśnimy Ci, jak to ustawić:

Zaloguj się, a następnie w zakładce Start wybierz Pozostałe. Rozwijając tę kategorię wybierz Zdarzenia.


Zobaczysz ekran zdarzeń. Wybierz jedno z nich i kliknij Opcje, a następnie Edytuj.

Znajdziesz się w widoku edycji zdarzenia. Zobaczysz tam Tagi oraz pole, w które możesz wpisać określony tag. W ten sposób, zostanie on utworzony i automatycznie przypisany każdemu klientowi, który na skutek swoich działań wywoła dane zdarzenie. Na koniec kliknij Zapisz zdarzenie - gotowe!

W ten sam sposób możesz przypisać tagi do Twoich zdarzeń, które sam dodałeś.


Pozostaje jeszcze kwestia wykorzystania tagów.

  • Po pierwsze, możesz przypisywać klientom tagi za określone akcje i zachowania. Dzięki temu będziesz mógł ocenić potencjał klienta i jego zaangażowanie (Zobacz, jak to zrobić).
  • Po drugie uzupełniają one Twoją bazę klientów o dodatkowe informacje. Wystarczy, że wybierzesz określonego klienta z listy kontaktów, a następnie klikniesz Szczegóły. Zobaczysz wówczas, jakie tagi zostały mu przypisane.
  • Po trzecie możesz wyświetlać komunikaty na stronie swojego sklepu tylko tym klientom, którzy mają określone tagi lub określoną ilość punktów (Zerknij na ten poradnik).
  • Po czwarte, możesz wykorzystać tagi do adresowania Trust Maila (kliknij tutaj i zobacz jak to zrobić).

Korzystanie z funkcjonalności tagów jest dostępne dla wszystkich użytkowników Trustisto i nie wymaga aktywowania dodatkowych modułów.

Czy to jest odpowiedź na twoje pytanie? Dziękujemy za opinię! Wystąpił problem podczas przesyłania opinii. Spróbuj ponownie później.

Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami