Integracja z OpenCart 3

Integracja z platformą OpenCart jest bardzo prosta, wystarczy kilka kroków.

1. Pobierz moduł OpenCart

Na karcie strony kliknij Pobierz konfigurację. Powinieneś pobrać plik o nazwie trustisto-latest.ocmode.zip w którym jest moduł Trustisto dla Open Cart w wersji 3.

2. Wgraj moduł

Zaloguj się do panelu administratora OpenCart i wybierz z menu Extensions > Installer, kliknij przycisk Upload wybierz plik, który przed chwilą ściągnąłeś trustisto-latest.ocmode.zip

Po chwili powinieneś zobaczyć następująca wiadomość.

3. Aktywuj moduł

Aby aktywować moduł wybierz z menu Extensions > Extensions i z listy typów wybierz Modules.

Na dole listy powinieneś zobaczyć moduł Trustisto. Kliknij zielony przycisk Install.


Po chwili będziesz mógł wejść do ustawień klikając niebieski przycisk Edit.

Następnie powinieneś wykonać następujące kroki w odpowiedniej kolejności. Kliknij przycisk Edytuj (1) obok wybranego sklepu, następnie wklej swój Kod Strony (2) (Website ID) oraz w polu Status (3) wybierz Enable lub Aktywuj. Na koniec kliknij Zapisz (4).

Kod strony / Website ID

Kod strony znajdziesz w panelu Trustisto na karcie swojej strony. Śmiało skopiuj go i wklej w miejsce Website ID. 

Jeśli odpowiednio wykonałeś powyższą instrukcję powinieneś zobaczyć w kolumnie Status obok swojego sklepu napis Aktywny lub Enable. Jeśli nie spróbuj ponownie (Kroki od 1 do 4).

4. Odśwież cache

Ostatnia rzecz to wyczyszczenie cache. Wejdź do Extensions > Modifications (1) i kliknij przycisk Refresh / Odśwież (2). 

5. Koniec!

Gratulacje, odpowiednio skonfigurowałeś moduł Trustisto w swoim sklepie.

Kiedy zobaczę pierwsze powiadomienie?

Pierwsze powiadomienie o zakupie pojawi się po złożeniu kolejnego zamówienia w Twoim sklepie. Historyczne zamówienia (sprzed integracji) nie są wspierane. Powiadomienia o ilości osób oglądających dany produkt wyświetlają się od razu, pod warunkiem, że na stronie są minimum 2 osoby (standardowa konfiguracja).

Nadal nie widzę powiadomień!

Jeśli nie widzisz powiadomień, a w Twoim sklepie złożono nowe zamówienia, to sprawdź ten artykuł. Najwyraźniej jest błąd w konfiguracji lub instalacji Twojej strony.

Czy to jest odpowiedź na twoje pytanie? Dziękujemy za opinię! Wystąpił problem podczas przesyłania opinii. Spróbuj ponownie później.

Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami