Integracja z IAI-Shop (wielojęzykowa)

Integracja podstawowa

Krok 1

Aby wykonać wielojęzykową integrację w sklepie IAI-Shop, należy w panelu Trustisto stworzyć tyle stron ile jest wersji językowych serwisu. Tworząc każdą stronę należy podawać ten sam adres URL [1], ale wybierać inny język strony [2].

Następnie należy w miarę potrzeby edytować powiadomienia Trust Info każdej ze stron. Trustisto może nie posiadać domyślnych treści komunikatów dla wybranych języków, dlatego należy ręcznie wyedytować te komunikaty jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Po każdej edycji strony należy opublikować zmiany przyciskiem Publikuj.


Następnym krokiem jest pobranie pliku konfiguracyjnego dla domyślnego języka sklepu i wgranie go do sklepu. W tym celu należy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w podstawowej instrukcji integracji z IAI-Shop.


Podczas wgrywania wyskoczy okienko wyboru języka. Wskazujemy ten język, do którego pobraliśmy konfigurację.

Wybrać Import ICF kampanii.

Po wgraniu konfiguracji do sklepu, należy zgodnie z podstawową instrukcją  aktywować kampanie.

Krok 2

Kolejnym korkiem jest edycji każdego z dodatków w kampanii. W tym celu wchodzimy do dodatków kampanii Trustisto.

i każdy z nich edytujemy osobno.

W edycji każdego z dodatków należy kliknąć przycisk "Powiel we wszystkich językach".

Następnie należy przejść do zakładek obcych jezyków [1] po kolei i zmienić Kod strony [2] na ten z panelu Trustisto, ze strony, która jest stworzona do danego języka.


Zmiany należy zrobić dla każdej zakładki językowej i dla każdego dodatku. W zależności od ilości języków może być tego sporo.


Na koniec edycji każdego dodatku klikamy Zmień na dole strony.

Powinniśmy otrzymać komunikat o zapisaniu [1]. Możemy wtedy przejść do listy dodatków [2] i edytować kolejny.

Krok 3

To Wszystko! Gratulacje!

Uwaga!

Ze względów optymalizacyjnych platforma IAI-Shop może poczekać do 15 minut zanim zacznie wyświetlać powiadomienia.

Kiedy zobaczę pierwsze powiadomienie?

Pierwsze powiadomienie o zakupie pojawi się po złożeniu kolejnego zamówienia w Twoim sklepie. Historyczne zamówienia (sprzed integracji) nie są wspierane. Powiadomienia o ilości osób oglądających dany produkt wyświetlają się od razu, pod warunkiem, że na stronie są minimum 2 osoby (standardowa konfiguracja).

Nadal nie widzę powiadomień!

Jeśli nie widzisz powiadomień, a w Twoim sklepie złożono nowe zamówienia, to sprawdź ten artykuł. Najwyraźniej jest błąd w konfiguracji lub instalacji Twojej strony.

Plik produktowy

W Trustisto można dodać plik produktowy, co pozwoli nam lepiej poznać Państwa produkty. W tym celu przygotowaliśmy - dedykowaną instrukcję prosimy o zapoznanie się z nią. 

Czy to jest odpowiedź na twoje pytanie? Dziękujemy za opinię! Wystąpił problem podczas przesyłania opinii. Spróbuj ponownie później.

Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami