Czym jest Trust Engine?

Trust Engine to zestaw silników rekomendacji stworzonych do użytku sklepów internetowych. W ramach dostępu do tego narzędzia możesz korzystać z dwóch rodzajów silników rekomendacji: produktowych i klienckich.


Pozwól, że opowiemy Ci o każdym z nich.

Silniki rekomendacji produktowej

Jak sama nazwa wskazuje, silniki te rekomendują produkty dla klientów. Na podstawie wybranych kryteriów, automatycznie wybierają one odpowiednie artykuły z asortymentu Twojego sklepu i pozwalają podsunąć je klientowi jako zachętę zakupową. Dzięki rekomendacjom produktowym zwiększysz sprzedaż i ułatwisz klientom znalezienie produktów, które mogą ich zainteresować.


W przypadku rekomendacji produktowych bardzo ważna jest forma zaprezentowania zachęty zakupowej klientom. W Trustisto możesz zrobić to zarówno na stronie swojego sklepu, w formie pop-up'u lub ramki rekomendacyjnej, jak i zarekomendować produkty we wiadomości e-mail.


Zobacz, jak to może wyglądać:

Przykładowa rekomendacja produktowa przygotowana przez Trust Engine i zaprezentowana w formie pop-up'u (Trust Overlay)
Rekomendacja produktowa przygotowana przez Trust Engine, zaprezentowana w formie wiadomości e-mail (Trust Mail)
Przykładowa ramka rekomendacyjna na stronie www.mediaexpert.pl

Zadbaj o odpowiednią prezentację rekomendacji aktywując Trust Overlay i/lub Trust Maila lub sprawdź, jak dodać ramkę rekomendacyjną na stronę Twojego sklepu.

Silniki rekomendacji Trust Engine występują w kilku modelach:

  • Najpopularniejsze produkty - bestsellery z Twojego sklepu. Ten model silnika będzie analizował sprzedaż w czasie rzeczywistym i wybierał do rekomendacji produkty, które w danej chwili cieszą się największym zainteresowaniem. W ten sposób, wykorzystując społeczny dowód słuszności, możesz zachęcić klienta do zakupu znanych, lubianych i przede wszystkim sprawdzonych przez innych użytkowników produktów, zwiększając ich sprzedaż.
  • Ulubione produkty - indywidualne rekomendacje oparte o historię zakupową użytkownika. Ten model silnika analizuje dotychczasowe zakupy powracającego klienta i przygotowuje zachętę zakupową, złożoną z najchętniej wybieranych przez niego produktów. Taka rekomendacja doskonale sprawdza się w przypadku artykułów, które się zużywają i wymagają uzupełniania zapasów, np. środki higieny osobistej, kosmetyki, baterie.
  • Rekomendowane produkty - model silnika produktowego, który proponuje kolejne produkty dla klientów bazując na ich historii zakupowej. W swoim działaniu opiera się on na technice Collaborative filtering, czyli założeniu, że podobni do siebie użytkownicy będą dokonywać podobnych decyzji zakupowych. Silnik produktowy w tym modelu analizuje zachowanie klienta i jego historię zakupową, a następnie zestawia je z wyborami osób, które w przeszłości dokonywały podobnych zakupów. W ten sposób powstają rekomendacje produktów, które prawdopodobnie zainteresują klienta. Metoda ta cieszy się wysoką skutecznością, która pozwala znacząco zwiększać zyski sklepów internetowych.

Silniki rekomendacji klienckiej

Silniki rekomendacji klienckiej mają na celu zwiększenie skuteczności komunikacji marketingowej, poprzez wyselekcjonowanie grona klientów, do których warto się odezwać i wobec których ta komunikacja ma szansę przynieść najlepsze efekty. Dzięki rekomendacji klienckiej zaoszczędzisz także pieniądze, zamiast przepalać budżet na masowe, niekoniecznie trafnie zaadresowane kampanie mailowe.

Tego rodzaju silniki nie tworzą zatem rekomendacji dla klientów, tylko dla sprzedawców i marketerów. Automatyzują one wysyłkę maili, kierując je do osób, które spełniają wybrane kryteria.

Silniki te występują obecnie w następujących modelach:

  • Okresowy klient - rekomenduje sprzedawcom powracających klientów, którzy co jakiś czas robią zakupy w sklepie. Analizując ich historię zakupową można przewidzieć, kiedy będą potrzebowali uzupełnić zapasy i wyprzedzić ich, podsyłając im odpowiednią ofertę. Parametry, na których silnik może oprzeć swoją rekomendację to chociażby czas od ostatniego zakupu, minimalna wartość klienta, a także minimalna lub maksymalna liczba od ostatnich zakupów.
  • Reaktywuj klientów - wybiera z bazy tych klientów, którzy w przeszłości zrobili zakupy w sklepie. Dzięki niemu możliwe jest wyselekcjonowanie tych użytkowników z bazy kontaktów, którym warto się przypomnieć i zachęcić ich do ponownych zakupów w sklepie.

Ten rodzaj silników znajduje zastosowanie w adresowaniu kampanii stworzonych w ramach Trust Maila.

Możliwości Trust Engine

Trust Engine jest kompatybilny z całym systemem marketing automation od Trustisto. Oznacza to, że wykorzystuje dane zgromadzone przez system, a także pozwala na łączenie silników rekomendacji z innymi naszymi narzędziami i tworzenie w ten sposób zaawansowanych scenariuszy marketingowych. Co więcej, możliwe jest także łączenie poszczególnych rodzajów i modeli silników w jednej kampanii!

Aby jednak nie przytłoczyć Cię nadmiarem informacji, proponujemy przejście do kolejnego kroku poradnika, w którym wszystko Ci wyjaśnimy.

Przejdź do następnego kroku i dowiedz się, jak wykreować własny silnik rekomendacji!

Trust Engine umożliwia tworzenie zaawansowanych scenariuszy marketingowych. Zajrzyj na naszego bloga i zainspiruj się!

Czy to jest odpowiedź na twoje pytanie? Dziękujemy za opinię! Wystąpił problem podczas przesyłania opinii. Spróbuj ponownie później.

Nadal potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami